Hrad Kokořín

Hrad Kokořín

Turistika a cyklistika na Kokořínsku

Cyklotrasa: Severní Kokořínsko

Dubá – Lhota – Skalka – Domašice – Obrok – Tuhanec – Tuhaň – Pavličky – Dubá

Popis trasy: Z obce Dubá se vydejte značenou cyklistickou trasou číslo 211 a pokračujte směrem na Lhotu a Skalku. Odtud následujete trasu 0058 až do Tuhaně. Odkud vás povede cyklo trasa číslo 25 až zpátky do Dubé.

Délka trasy: Celkem ujedete 28 km po středně náročné trati, vhodné pro crossová (trekingová) kola

Cyklotrasa Mšeno – Kokořín

Mšeno – Lobeč – Nosálov – Houska – Tubož – Střezivojice – Dobřeň – Kokořín – Mšeno

Popis trasy: Tato trasa se hodí pro zdatné cyklisty a projedete se po krásách Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Zdolání namáhavých úseků vás odmění pohledem na krásnou přírodu a také na historické památky – hrady Houska a Kokořín. Cestu začněte v Mšeně, odkud se vydejte po silnici 273 směrem na Lobeč až dál k restauraci U Nás. Po cyklotrase 243 dorazíte na rozcestí s modrou značkou v Nosálově, odkud budete pokračovat na hrad Houska. Po prohlídce hradu a okolí se vypravíte prudkým klesáním po cyklo s číslem 0003 na Tubož, kde projedete po cyklo 211 přibližně čtyři kilometry a poté zahnete doleva po silnici. Dojedete do Střezivojic, kde projedete po silnici obcí až na Dobřeň, kde se napojíte na cyklo 0011. Dostanete se na rozcestí modré a žluté značky a po cyklo 0010 se vypravíte na hrad Kokořín. Po prohlídce hradu se dopravíte na rozcestí pod hradem a po cyklo 142 k rozcestí červené a modré značky. Vyberete si směr na Mšeno a za chvíli jste v cíli.

Délka trasy: Celkem ujedete čtyřicet kilometrů na náročné trati, vhodné pro crossová (trekingová) nebo pro horská (MTB) kola.

Cyklotrasa: Zajímavosti Kokořínska

Dubá – Ráj – Vojtěchov – Na Dole – Mělník

Popis trasy: Poklidný výlet začněte v obci Dubá a cyklotrasou číslo 211 pokračujte na Ráj, odkud se vypravíte po cyklo 143 na Vojtěchov a zde po 142 k místu Na Dole. Do města Mělník dojedete po cykotrase s číslem 203. Po cestě se vám nabídne několik krásných rozhledů, lidová architektura, pískovcové útvary, zajímavé lesní porosty. Můžete navštívit skalní útvar Pokličky a také hrad Kokořín. Trassu mají cyklisté v oblibě a po celou dobu pojedete silnicemi třetí třídy.

Délka trasy: Celkem ujedete 31 km po snadné trase vhodné pro silniční, crossová (trekingová) a horská (MTB) kola.

Cyklotrasa: Mšenský okruh přes Housku

Mšeno – Pod Uhelným vrchem – Horní Houska – Beškov – Ráj – Mšeno

Popis trasy: Cestou očekávejte náročné terény, ale zase spatříte krásnou přírodu CHKO Kokořín. Ze Mšena se vydejte po silnici 259 k místům Na Rovinách, Pod Uhelným vrchem až dojedete do Horní Housky. Tady se vypravte na prohlídku hradu a poté pokračujte do Beškova, odkud se držte cyklo 211 a dojeďte trasou až k rozcestí nad Nedamovem, pokračujte na Ráj a odtud opět silnicí 259 až do Mšena.

Délka trasy: Celkem ujedete bezmála 31 km na náročné trati, vhodné pro horská (MTB) kola.

Turistická trasa: Máchova cesta

Mělník – Podolí – Chloumek – Lhotka – Štampach – Harasovská tůně – Mlčeň – Kokořínský důl – hrad Kokořín – Mšeno – Mělník

Popis trasy: Trasa byla pojmenována po básníkovi Karlu Hynkovi Máchovi, o kterém se ví, že tudy několikrát během svého života procházel. Trasa je značena číslem 0004 a vede po červené turistické značce v okouzlující přírodě. Startovním bodem je město Mělník a Zámecká vyhlídka, odkud se vydáte přes Podolí, podél zahrádek a vinic. Ocitnete se na Chloumku s vyhlídkou, odkud se podíváte na České středohoří a Polabí. Půjdete na Liščí rokli a dojdete až do obce Lhotka. Do Lhotky se ostatně dostanete i vlakem. Dojděte až k Velkému Lhoteckému rybníku a spatříte stěny pískovcových skal. Po červené značce se vydáte po skalním hřebeni od usedlosti Štampach, půjdete okolo bývalého mlýna Kroužek k Harasovské tůni do skal a minete i dřívější tvrz opředenou pověstmi a nazývanou Krvomlýn. Čeká vás další bývalý mlýn Mlčeň a začátek Kokořínského dolu, pokračujete Máchovou cestou k restauraci a ke koupališti a poté na hrad Kokořín. Na rozcestí pod hradem půjdete po zelené turistické trase do Mšena a dál na Mělník, kam se lze vrátit vlakem.

Délka trasy: Celkem ujdete 22 km po středně náročné trase

Turistická trasa: Z Kokořína na Housku

Kokořín – Pokličky – Houska

Popis trasy: Z parkoviště pod hradem Kokořín se vydejte strmě vzhůru na Kokořín. Tady si můžete dopřát prohlídku interiérů s výkladem o historii, projít se po hradbách, vystoupat za vyhlídkou do věže a poté se dát například na Máchovu vyhlídku, nacházející se kousek od hradu. Vraťte se zpět do podhradí a tady se vydejte po červené turistické značce ve směru na přírodní památku Pokličky. Jde asi o tři kilometry, k pokličkám vedou schody a naskytne se vám skvělý výhled na Kokořínsko. I nadále půjdete po červené a celkem pohodlná cesta vás dovede až k hradu Houska.

Délka trasy: Celkem ujdete necelých osmnáct kilometrů na středně náročné trase

Turistická trasa: Okolím Kokořína

Kokořín – Truskavecký důl – Šemanovický důl – Kostelíček – Malá Jestřebice – Nedamy – Kokořín

Popis trasy: Trasa pěšího výletu vám zabere pohodlnou chůzí asi tři až čtyři hodiny. Okružní trasa začíná v obci Kokořín. Hrad si lze prohlédnout na začátku nebo na konci trasy – záleží pouze na vašem rozhodnutí. Nejprve se vydejte po silnici modrou turistickou značkou na Truskavecký důl. Po přibližně jednom a půl kilometru zatočte na žlutou značku a vydejte se k vytesané jeskyni Klemperka. Odtud stále po žluté stoupejte až na Šemanovický důl a brzy se ocitnete u další jeskyně s názvem Kostelíček, která je částečně přitesaná a tvoří ji přírodní skalní převis. Stále po trase žluté barvy se dostanete do Jestřebic, kde se dáte na klesání ve směru na zbytky skalního hradu Nedamy a jeskyni zelenou trasou. Zelená značka vás dále povede na Kokořínskou dolinu a posléze po modré značce na hrad Kokořín.

Délka trasy: Celkem ujdete deset kilometrů po středně náročné trati. Po cestě budete střídavě stoupat a klesat.

Turistická trasa: Okruh kolem Pokliček

Kokořín parkoviště – Pokličky – Průsečná skála – Boudecká rokle – Vojtěchov

Popis trasy: Jestliže se ocitnete na Kokořínsku, neměl byste kromě známého hradu Kokořín vynechat ani pískovcové sloupy zakryté poklopy, známé pod pojmenováním Pokličky. Cestou budete obdivovat i jiné přírodní útvary – skály, rokle, bludiště. Výlet začíná od parkoviště pod Pokličkami, odkud prudce vystoupáte po dřevěných schodech až na plošinu. Cesta je skutečně velmi strmá a sem tam poškozené dřevěné schody musíte přecházet opatrně. Samotné Kokořínské Pokličky vypadají vskutku luxusně a navíc budete mít i krásný výhled do rokle s názvem Močidla. Pokračujte po modré turistické trase cca dva kilometry a projdete okolo skalních útvarů Hlava, Žába a okolo Průsečné skály až na rozcestí blízko Švédského valu. Dále půjdete žlutou naučnou stezkou přes skalní labyrint a minete rokle, posléze se vrátíte zpátky zelenou trasou na Švédský val a sestoupíte Boudeckou roklí až do osady Vojtěchov. Následně se můžete podívat ještě na močály a pak se ocitete opět na parkovišti pod Pokličkami.

Délka trasy: Celkem ujdete okolo šesti kilometrů na středně náročné trase, vhodné i pro rodinné výlety s dětmi.

Hrad Kokořín

Lákají Vás romantické hradní zříceniny? Pak určitě navštivte hrad Kokořín! Na tomto webu naleznete užitečné informace o samotném hradu, ale i celé oblasti Kokořínska. Najdete tu i tipy na ubytování, kde stojí za to zůstat na pár dní.


Fotogalerie

hrad Kokořín

Podpořte nás

Líbí se Vám tento web? Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů.

hradkokorin.eu

Hrad Kokořín